Міжнародний проект у сфері освіти

Європейська інтеграція: Законодавство та Інтернет речей

у межах напряму Жан Моне “Модуль”, програми ERASMUS +

№620017-EPP-1-2020-1-UA-EPPJMO-MODULE

Про проект

Розвиток Євросоюзу, як і багатьох передових держав світу, характеризується стрімким процесом цифрової трансформації в усіх сферах соціальної активності шляхом впровадження досягнень технологічних революцій, зокрема, технологій Інтернету речей (IoT). Вже отримані результати свідчать про високій рівень економічних та соціальних результатів застосування IoT в Європейському Союзі, що заслуговує на увагу світової спільноти. 

Для України вивчення європейської стратегії, політик та досвіду цифровій трансформації суспільства є особливо актуальним на шляху інтеграції відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, особливо в частині,  впровадження технологій IoT в економіці, промисловості, публічному секторі, медицині, освіті тощо.

Досвід свідчить про надзвичайно важливу роль яка відводиться законодавству в закріпленні положень політичних та стратегічних документів розвитку Європейського Союзу.

З врахуванням зазначеного визначались мета та спрямування  проекту EULIoT. 
Головною рисою проекту є визнання високого теоретичного та практичного рівня законодавства ЄС різної галузевої спрямованості та впевненість у необхідності гармонізації з ним національного законодавства, зокрема в питаннях впровадження IoT. 

Тому для зменшення законодавчих бар’єрів та створення сприятливих умов для майбутніх з ЄС інвестиційних  та інноваційних програм і проектів в рамках інтеграційних процесів модуль передбачає вивчення та дослідження низки європейських регламентів та директив або їх проектів. Насамперед, з питань  
кібербезпеки та критичної інфраструктури, 
захисту персональних даних, 
ідентифікації суб’єктів та наданні довірчих послуг, встановлення правового режиму відкритих даних,	
з правового регулювання застосування роботів та штучного інтелекту тощо.

Обрані теми для курсу в рамках модуля Жана Море є вкрай актуальними як для навчального процесу в університетах України, так і для національних політичних дискусій стосовно цифрової трансформації нашого суспільства в умовах інтеграційних процесів з Євросоюзом. 

Проект спрямовано на популяризацію в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут ПІ ім. Ігоря Сікорського» (КПІ ім. І. Сікорського) надання першого досвіду молодим викладачам і науковим дослідникам з викладання актуальних питань з законодавства, що регулює базові напрями розвитку ЄС, зокрема, в частині застосування IoT.

КПІ ім. І. Сікорського – це університет з понад сторічною історією ,  в якому навчаються студенти з різноманітних спеціальностей. Особливістю Університету є поєднання навчання з політехнічних, юридичних, гуманітарних та соціальних  галузей знань. Це створює унікальні можливості до залучення для змістовного формування навчального курсу науковців та викладачів різного фахового спрямування, насамперед, з правового та з комп’ютерного і телекомунікаційного напряму. Певна частина викладачів допомагають студентам опановувати технічні спеціальності дотичні саме до питань IoT. 

Факультет соціології і права КПІ ім. І. Сікорського є співорганізатором проведення вже другої загальноукраїнської науково-практичної конференції на тему: «Інтернет речей: проблеми правового  регулювання та впровадження». Тому фахове та інституційне підґрунтя є достатнім для виконання проекту EULIoT та забезпечення викладання навчального курсу для студентів, які вивчають магістерську програму з інформаційного права.

Орієнтування при створенні навчального курсу на застосуванні проблемного та ситуаційного методу викладання з широким використанням практичних кейсів та інноваційних форм навчання дозволить забезпечити розвиток навичок самостійного пошуку, виявлення та вирішення правових проблем застосування найсучасніших технологій, наприклад, Інтернету речей (IoT), робототехніки, штучного інтелекту, хмарних обчислень, блокчейну тощо. 

Саме застосування технологій створення Open Educational Resources дозволить поширити зміст навчального курсу не тільки серед студентів КПІ ім. І. Сікорського, але за його межами для всіх бажаючих. Такий підхід дозволить забезпечити досягнення однієї з основних цілей модуля Жана Моне надати широкому кругу студентів і молодих фахівців знання про сфери ЄС, актуальні для їх академічної кар’єри і професійного життя, посилити їх громадянські навички.

Такий підхід до виконання проекту EULIoT буде сприяти формуванню певного прошарку юристів зі знаннями і навиками, які є вкрай критичним для майбутнього України на шляху до економічного зростання в процесі інтеграції з ЄС, особливо, в тих секторах, які в першу чергу будуть піддаватись цифровій трансформації, зокрема впровадженню IoT, в економіці, промисловості, сільському господарстві, публічному секторі, медицині, освіті тощо.
 
Модуль базується на міждисциплінарному підході поєднуючи знання та дослідження як з загальних технічних питань функціонування найсучасніших технологій, так і з правових проблем, пов’язаних з трансформацією змісту та форм суспільних відносин, з виникненням особливостей при їх реалізації в процесі застосування цифрових технологій в певних секторах суспільної активності. 
 Крім того, молоді викладачі PhD, які беруть участь в проекті мають певний досвід в дослідженнях максимально дотичних до тему проекту, а науковий координатор проекту (професор кафедри) має не тільки багаторічний досвід організації та впровадження проектів з цифрової трансформації суспільства, але і серію сучасних дослідницьких юридичних праць саме з теми проекту.

by

Tags: